o mně / blog / poezie / obrazy / životopis / weby / senát / kontakt

Blog

Jsou často aktualizované stránky lépe hodnoceny?

Dotaz: "Google v minulosti naznačil, že často aktualizované stránky získávají vyšší hodnocení, což zvýhodňuje blogy a zpravodajské weby před běžnými stránkami firem. Ty není důvod tak často aktualizovat. Jak důležitá je tedy častá aktualizace webu?"

Jak vysvětluje Matt Cutts ve videu níže, pravidlem rozhodně není, že by nějaký web měl automaticky lepší hodnocení jen proto, že se jeho obsah často aktualizuje. Uživatelé ve vyhledávačích dělají tři základní typy dotazů:

  1. Navigační dotazy. Ty slouží k dosažení určitého místa na internetu. Například hlavní stránky IBM, Samsungu nebo obecního úřadu v Prostějově.

  2. Informační dotazy. Pomocí nich se snaží uživatelé zjistit konkrétní informace, např. jak zprovoznit tiskárnu, jak seřídit brzy na kole, kolik stojí masáž nebo která restaurace má Wi-Fi nebo je nekuřácká.

  3. Transakční dotazy. Jejich účelem je získat nějaký produkt, čili nakupovat.

Toto rozdělení je pouze základní. Když se zamyslíte hlouběji, zjistíte, že jsou určité dotazy, které vyžadují „čerstvost“ (anglicky QDF - Query that Deserve Freshness). Například, co dnes hrají v divadle, kde bylo zemětřesení, jaké bude zítra počasí atd.

Nicméně rozhodně ne každý uživatelský dotaz vyžaduje čerstvé informace. Pokud chcete zjistit, jaké je Vaše znamení zvěrokruhu nebo pátráte po souvislostech zastřelení J. F. Kennedyho, určitě nepotřebujete ty nejaktuálnější informace.

Pokud se tedy nepohybujete v oblasti, která skutečně aktualizaci informací nezbytně vyžaduje (zprávy, kurzy měn, sportovní výsledky, počasí, recenze videoher atd.), nemusíte si dělat těžkou hlavu s pravidelnou obměnou informací na Vašem webu. Pokud byl Váš web dobrý včera, bude dobrý i dnes.

Video z roku 2012 / autor: Lukáš Berta

Facebook Twitter Instagram